
- Tämä tapahtuma on mennyt.
Pro Rautatie, ”Asiakaslähtöiset matkaketjut ja lippujärjestelmät” -seminaari, 29.11.2019, Helsinki
11/29/19 @ 9:00 am - 11:00 am

Hallituksen tavoitteena on kestävä liikenne ja julkisen liikenteen käytön lisääminen. Ihmiset lisäävät julkisen liikenteen käyttöä, jos matkustaminen tehdään mahdollisimman vaivattomaksi, mihin sisältyy myös matkan hankkiminen. Matkaketjut on tehtävä sujuviksi ja siinä tulee huomioida raideliikenteen lisäksi sitä tukevat kaikki kulkumuodot kävelystä yksityisautoiluun. Matkaketjujen tehokasta käyttöä helpottavat lippujärjestelmät, joiden avulla on mahdollista saada kaikki tarvittava matkan suorittamiseksi ”yhden luukun” -periaatteella.
Koska yhdistyksemme toimii sekä henkilö- että tavaraliikenteen yleisten edellytysten turvaamiseksi, palvelutason parantamiseksi ja suosion kasvattamiseksi, kutsumme sinut kaikille avoimeen Asiakaslähtöiset matkaketjut ja lippujärjestelmät -seminaariin!
Paikka: auditorio, Postitalo, Mannerheiminaukio 1C, Helsinki
Ohjelma
8.30-9.00 tarjolla kahvit ja pientä purtavaa
9.00 Seminaarin avaus, Petteri Portaankorva, varapuheenjohtaja, Pro Rautatie ry
9.10 Miksi liikennepalveluiden sääntelyä uudistettiin? Neuvotteleva virkamies Tuomas Kaivola, LVM
9.35 Rautateiden muuttuva rooli liikkumisen murroksessa, hallituksen puheenjohtaja Sampo Hietanen, MaaS Global Oy
10.00 ”esityksen aihe ilmoitetaan myöhemmin”, Design Lead – palvelumuotoilu ja matkaketjut, Panu Korhonen,
VR-Yhtymä Oy
10.25 Helsinki Quick Step -ratkaisu osana matkaketjuja, Olli Hakanen, Respace Oy
10.50 loppukeskustelu ja seminaarin päätössanat, Petteri Portaankorva, varapuheenjohtaja, Pro Rautatie ry.
11.00 seminaari päättyy
Pyydämme ilmoittautumaan 24.11. mennessä osoitteeseen prorauta@prorautatie.fi. Ilmoitathan ilmoittautuessasi seuraavat tiedot: nimi, tehtävä/titteli, organisaatio, sähköpostiosoite, mahdolliset ruoka-aineallergiat. Tilaisuus on maksuton.
Lisätietoja:
Hannu Kemppainen
toiminnanjohtaja, DI
+358 40 550 7382